Month: Czerwiec 2018

Wegańska beza z owocami

Jeszcze kilka lat temu wydawało się nam, że przechodząc na dietę wegańską, pożegnamy się z bezowymi tortami, ciastami z bezą, a także z różnymi bezami i bezikami. Jednak odkrycie, że wodę z ciecierzycy w puszce (lub w słoiku) można ubijać tak samo, jak ubija się białka jajek, całkowicie to zmieniło. Od kiedy to wiem, często przygotowuję z aquafaby (czyli wody z cieciorki) różne bezy, musy, kremy, majonezy oraz sosy. Taka beza nałożona na sezonowe owoce, to prosty, pyszny deser, bardzo szybki w przygotowaniu. Nie jest pieczona, bardziej przypomina włoską bezę zaparzaną. Nie ma bezy bez cukru, im więcej, tym bardziej stabilna beza. Do mojej bezy dodałam cukier trzcinowy, nierafinowaną demerarę. Przy okazji przygotowywania tej bezy wrócił do mnie jak bumerang temat cukru – jeść, nie jeść, jeśli jeść, to ile? I znów z pomocą przyszła nieoceniona Tradycyjna Medycyna Chińska. Być może Was zaskoczę, ale cukier sam w sobie wcale nie jest taki zły. A wręcz przeciwnie, ma też właściwości lecznicze 🙂 Brązowy, nieoczyszczony cukier – buraczany lub trzcinowy – leczy Żołądek, Płuca, a nawet Wątrobę. …

Wegańskie, bezglutenowe naleśniki z liśćmi kalafiora

Bezglutenowe, a do tego wegańskie naleśniki nie jest łatwo opracować i chociaż w Internecie można znaleźć sporo tego typu przepisów, ja do tej pory nie trafiłam na taki, który by mi do końca pasował. Dopiero teraz, kiedy do moich naleśników dodałam zielone warzywa liściaste, znalazłam to, czego szukałam. Moje naleśniki z liśćmi kalafiora, odrobiną szpinaku i świeżego tymianku w niczym nie ustępują naleśnikom z mąki pszennej, naprawdę polecam! Ostatnio coraz więcej osób mówi, że gluten wcale nie jest taki zły i powoli zaczyna wracać do normalnego życia po tym, jak wszyscy zachłysnęliśmy się dietą bez pszenicy. Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej spożywanie zbóż ma istotne znaczenie dla utrzymania naszego organizmu w dobrym zdrowiu. W zrównoważonej diecie Pięciu Przemian, każde ze zbóż ma unikalne właściwości i wspiera poszczególne organy, i tak: pszenica wzmacnia wątrobę, żyto serce, proso i kukurydza żołądek i trzustkę, ryż płuca, a jęczmień nerki. Wyrzucenie tych zbóż z jadłospisu może więc spowodować różnego rodzaju niedobory, dlatego też zanim zdecydujemy się pod wpływem mody na tak dużą zmianę diety, warto sprawdzić, czy w …

Konfitura z rabarbaru, truskawek i … czerwonej kapusty :)

Dodałam do mojej konfitury z rabarbaru i truskawek drobno posiekaną czerwoną kapustę nie dlatego, że chciałam zaszokować kogoś moimi pomysłami, ale dlatego, że zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób mam przyrządzać wszystkie te cudownie słodkie owocowe dżemy, konfitury, musy oraz zupy, żeby przestały mi szkodzić? Jak powszechnie wiadomo, kiedy zjemy posiłek zawierający dużo cukru, nasza insulina zaczyna szaleć i z czasem prowadzi nas to prosto do insulinooporności. Co więc zrobić, żeby nie odmawiać sobie przyjemności jedzenia tych wspaniałych orzeźwiających i lekko kwaśnych konfitur, a równocześnie zachować to, co mamy najcenniejsze, czyli nasze zdrowie? Warzywa, a zwłaszcza kapustne, zawierają całe mnóstwo dobroczynnego błonnika, który spowalniając wchłanianie węglowodanów, reguluje tym samym poziom insuliny i zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi. Kiedy więc przygotowujemy jakąś potrawę z owoców, warto dodać do niej warzywa zawierające błonnik, zwłaszcza takie, które będą smakowo pasować. Dodam jeszcze, że truskawki, które są jednym ze składników mojej konfitury, również zawierają sporo błonnika. Po zjedzeniu więc naleśników z tą konfiturą poziom cukru we krwi nie powinien się tak bardzo już wahać 🙂 Zawsze staram się …