Year: 2017

Burak ganoush

Dzisiejsza potrawa jest inspirowana babą ganoush – popularnym na całym świecie, pysznym lewantyńskim dipem z bakłażana, znanym też jako mutabbal, moutabal lub jako sałatka z bakłażana. Podstawą tej potrawy jest grillowany lub pieczony bakłażan, do którego tradycyjnie dodaje się tahinę, czyli pastę sezamową, czosnek, sok z cytryny, oliwę i ewentualnie ulubione przyprawy. Tak naprawdę podobną pastę można przygotować także z innych warzyw – pieczonych marchewek, dyni, cukinii, a nawet buraka. Mój dip z pieczonego buraka przygotowuje się podobnie jak babę ganoush, dlatego nazwałam go trochę żartobliwie „burak ganoush” 🙂 chociaż w rzeczywistości wyraz ‚baba’ nie oznacza ‚bakłażana’ tylko ‚ojca’  (podaję tu za Wikipedią). Buraki to moje ulubione warzywa, zarówno w surowej, jak i gotowanej postaci – carpaccio z buraka, surówka, czerwony barszczyk, barszcz ukraiński, ćwikła z chrzanem, trudno o lepsze jedzenie. Jednak nic nie jest w stanie przebić smaku buraków pieczonych długo pod przykryciem, z dodatkiem soku jabłkowego, czerwonej cebuli i czosnku.  Są one nie tylko wyjątkowo aromatyczne, ale też zaskakują słodyczą i bogatym smakiem 🙂 Według TMC (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) burak leczy serce i …

Budyń na mleku gruszkowym

Jak często łączycie gruszkę z miętą w deserach lub daniach wytrawnych? Lubicie to połączenie? Czy wiecie, dlaczego warto dodawać je razem do potrawy? Mięta wspaniale chłodzi organizm i moim zdaniem powinna znaleźć się w każdym ogrodzie, a nawet na każdym balkonie. Kiedy przychodzi lato i upalne dni, kojący zmysły zapach mięty jest nie do przecenienia. To czysta przyjemność móc przy niej chociaż przez chwilę posiedzieć, kiedy żar leje się z nieba, delektując się przy okazji pyszną herbatką przygotowaną z jej świeżych liści – tak, jak robią to Hiszpanie 🙂 Gruszka nie jest gorsza 🙂 Jej odżywcze i chłodzące ciało właściwości znane są od wieków i chętnie wykorzystywane w różnych recepturach. Obie korzystnie wpływają na Płuca i Jelito Grube, podobnie jak bialy sezam i migdały, ponieważ działają nie tylko chłodząco ale też nawilżająco, co w przypadku tych narządów ma duże znaczenie. Zarówno Płuca, jak i Jelito Grube nie lubią upałów i suszy – muszą być odpowiednio nawilżone, żeby prawidłowo wykonywały swoją pracę. Płuca są szczególnie wrażliwe na warunki zewnętrzne, ponieważ to one bezpośrednio łączą nas z …

Jaglane muffinki z jabłkowym musem

Osoby, które interesują się kulturą tybetańską, z pewnością wiedzą, że właśnie rozpoczął się Nowy Rok tybetański. Wśród Tybetańczyków – rozproszonych obecnie po całej Azji (głównie Nepal, Bhutan i Indie) – jest to czas wielkiego świętowania i ucztowania. Moje dzisiejsze babeczki dedykuję więc wszystkim Tybetańczykom z najlepszymi noworocznymi życzeniami  🙂 W ciągu mojego życia spotkałam wielu wspaniałych Tybetańczyków, a także Bhutańczyków. Życie większości z nich poświęcone jest medytacji i duchowemu rozwojowi. To niezwykle spokojni, a także szczodrzy ludzie z dużym poczuciem humoru. Miałam zaszczyt poznać też Królową Bhutanu, Ashi Dorji Wangmo Wangchuk, kiedy pracowałam nad polską wersją jej książki „Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka”.  O książce pisałam już kilkakrotnie na blogu, dla mnie jest ona prawdziwym skarbem ze względu na wartości, które przedstawia, oraz unikalne opisy bhutańskich realiów. W książce tej Królowa opisuje swoje podróże po Bhutanie, często także do rejonów odległych i niedostępnych dla większości osób. W Bhutanie niewiele jest miejsc, do których można dostać się samochodem, dlatego mieszkańcy często podróżują na mułach lub po prostu na własnych nogach. Niezwykłe jest to, a także niezgodne z …

Gryczana „nutella” z dobroczynnymi bakteriami

Gryczana „nutella” to jeden z tych przepisów, który otworzył przed nami wiele drzwi, kiedy szukaliśmy sponsorów do książki z nowatorskimi przepisami z kasz, mam więc do niego duży sentyment. To właśnie z mini tartami wypełnionymi gryczaną „nutellą” (zdjęcie na okładce książki) pojechałam do siedziby firmy Kupiec, żeby przedstawić mój projekt, czyli książkę „Zaskakująca kasza & ryż”. Nie wiedziałam, co się wydarzy, ale okazało się, że oni właśnie na coś takiego czekali 🙂 Po wydaniu tej książki zmieniło się podejście wielu osób w Polsce do kasz. Stały się one produktem naprawdę pożądanym, kiedy teraz kupuję w hurtowni lub w sklepie kasze, półki z tymi produktami często są przerzedzone, a w okresie przedświątecznym w ogóle nie mogłam dostać w sklepach kaszy jaglanej. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ kasze i zboża razem z warzywami powinny być podstawą zdrowego jadłospisu każdego z nas 🙂 Dziś przygotowałam dla Was gryczaną „nutellę” w nowym wydaniu 🙂 Jest to trochę zmodyfikowany przepis z książki „Zaskakująca kasza & ryż”. W przepisie tym łączę kaszę ze składnikiem, którego chyba nikt nie spodziewałby się spotkać w …

Pyszne rosti jaglano-dyniowe

Rösti (rosti), czyli szwajcarskie placki ziemniaczane, zazwyczaj przygotowuje się z grubo tartych ziemniaków, często podgotowanych, do których dodaje się jajko. Rosti można też przygotowywać z surowych ziemniaków i wówczas nie trzeba dodawać do nich jajek, gdyż zawarta w nich skrobia ziemniaczana pięknie skleja utarte ziemniaki podczas smażenia rosti 🙂 Ta szwajcarska potrawa narodowa zawojowała świat i obecnie rosti przygotowuje się także z innych warzyw. Moje wegańskie rosti jaglano-dyniowe to kolejny udany wariant tej potrawy. Do tego zawiera ono składniki, które wzmacniają organizm Zimą (według Pięciu Przemian): dynia podnosi poziom energii (czi), a kasza jaglana wzmacnia Nerki. Siemię lniane natomiast działa ochraniająco i także wzmacniająco na Jelito Grube (polecane jest zwłaszcza osobom alergicznym). Nasiona lnu zawierają całe mnóstwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, a także kwasów tłuszczowych omega-6. Uważa się, że w siemieniu lnianym zawartych jest tak dużo kwasów Omega-3, jak w rybach. Nasiona lnu zawierają także witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, flawonoidy, fitoestrogeny oraz dużo błonnika. Co więcej, w siemieniu lnianym znajdziemy korzystny dla nas zestaw aminokwasów egzogennych, które służą odnowie organizmu. Warto więc dodawać siemię do różnych …