Year: 2016

Krem jaglano-jabłkowy z domową galaretką

Zapraszam na pyszny krem jaglano-jabłkowy z domową galaretką z soku jabłkowego i nasion chia:)   Dzisiejszy przepis jest kontynuacją różnych moich wcześniejszych pomysłów i stanowi pyszny oraz zdrowy deser na każdą okazję.  Nie zawiera glutenu, laktozy, żelatyny, jest odpowiedni dla wegetarian, wegan i osób pozostających na diecie bezglutenowej, a także dla każdego, kto chciałby spróbować nowych smaków i po prostu poczuć się błogo:) Kremy, serki, twarożki oraz jogurty z kasz to moje ulubione potrawy, które często robię w domu, po prostu dlatego, że są bardzo smaczne i pomagają utrzymać ciało oraz umysł w dobrej formie. Kasze to dla mnie i moich bliskich nie tylko moda, to sposób na życie i sposób na zdrowie 🙂 Wiele pomysłów, jak przyrządzić kasze w nowoczesny i kreatywny sposób, znajdziecie w mojej książce „Zaskakująca kasza & ryż”, która jak słyszałam od wielu osób, zrobiła w Polsce małą kaszową rewolucję 🙂 Kiedy ludzie nauczyli się uprawiać zboża, zmienił się ich tryb życia z koczowniczego na osiadły. Mając pod dostatkiem pożywienia w jednym miejscu, nie musieli wciąż wędrować w poszukiwaniu miejsc, gdzie …

Kukurydziana polenta z dynią

Dzisiejszy przepis zamieszczam na prośbę uczestników warsztatów w Bytowie. Otóż 29 października w siedzibie Fundacji Parasol poprowadziłam kolejne warsztaty kulinarne, tym razem było to „Kreatywne gotowanie kasz”, wsparte teorią Pięciu Przemian. Warsztaty były poprzedzone wykładem podczas którego opowiadałam o zasadach odżywiania się i gotowania zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską. Wyjaśniłam między innymi, jak komponować posiłki, żeby zawierały one najbardziej dla nas korzystne zestawienia produktów, a mówiąc dokładniej, które produkty powinniśmy jeść codziennie, a które rzadziej i dlaczego. Zgodnie z dietetyką chińską (TMC) podstawę naszego pożywienia powinny stanowić zboża oraz strączkowe z dodatkiem warzyw i owoców. Jest to jedna z przyczyn, dla których napisałam książkę „Zaskakująca kasza & ryż”. Jak zapewne wiecie, wprowadziła ona na rynek sporo nowych, nieznanych wcześniej potraw. Książka odniosła spory sukces i wygląda na to, że przyczyniła się w znacznym stopniu do zmiany naszych nawyków żywieniowych, co naprawdę mnie cieszy 🙂 Przy okazji dziękuję Wam wszystkim za pozytywne komentarze dotyczące „Zaskakującej kaszy” oraz za wszystkie Wasze budujące maile z podziękowaniami 🙂 W Bytowie byłam już po raz drugi z wykładem i warsztatami, …

Pieczone jaglanki

Wiele wieków temu pewien mądry człowiek – nazywał się Heraklit 🙂 – wypowiedział słynne słowa: Panta rhei, co oznacza – jak zapewne wiecie – Wszystko płynie. I chociaż wielu osobom słowa te mogą wydać się banalne, mnie wciąż one zachwycają, podobnie jak równie znana maksyma starożytnych żeglarzy: Navigare necesse est vivere non est necesse. Tak naprawdę obie mówią o ruchu – o zmianach w życiu, których często się boimy. Kiedy przychodzi jesień i możemy obserwować zamieranie świata roślin, nie nastraja nas to optymistycznie, ponieważ widzimy, jak pewne procesy zachodzą nieubłaganie w otaczającym nas świecie – rzeczy po prostu się dzieją, nie jesteśmy w stanie zatrzymać obiegu Ziemi wokół Słońca ani związanych z nim zmieniających się pór roku. Wszystko jest w nieustannych ruchu zarówno wewnątrz nas, jak i na zewnątrz. Nasze myśli, poglądy, komórki naszego ciała – wszystko to zmienia się w ciągu naszego życia, podobnie jak to, co nas otacza. Nasi znajomi wyjeżdżają do innego miasta lub kraju, obok powstają nowe drogi i nowe budynki, sklepy oraz firmy. My jednak często trzymamy się przeszłości albo …

Humus z czerwoną kapustą

  Humus* to bliskowschodnia potrawa, przygotowywana z ciecierzycy, pasty sezamowej i soku z cytryny, istniejąca na świecie już kilka tysięcy lat. Kiedy zrozumiemy, jak cenne właściwości mają składniki wchodzące w skład humusu, zaczniemy doceniać mądrość naszych przodków. Najważniejszym składnikiem humusu jest tahina, czyli pasta wytwarzana z ziaren sezamu. Nasiona sezamu od tysiącleci są wykorzystywane przez medycynę chińską jako lekarstwo budujące jin organizmu. Oznacza to, że po zjedzeniu sezamu zwiększa się ilość płynów w naszym ciele – krwi, limfy, itd. i staje się ono bardziej nawilżone. To z kolei sprawia, że łatwiej się odprężamy 🙂 Teraz rozumiem, dlaczego po dniu spędzonym przy komputerze – co wpływa wysuszająco na ciało – kupuję w najbliższym sklepie spożywczym tylko jeden produkt – chałwę 🙂 Sezam wzmacnia Nerki, a zwłaszcza pomaga utrzymać w dobrej formie nasze jing, czyli naszą podstawową witalność, cenną esencję odziedziczoną po naszych przodkach, przechowywaną właśnie w Nerkach, o którą musimy dbać przez całe życie, jeśli chcemy, żeby miało ono dobrą jakość. Oprócz tego sezam jest niezwykle bogatym źródłem wapnia 1160 mg w 100 g sezamu, wzmacnia …

Sznycle warzywne z cukinii

Drodzy Czytelnicy bloga! Przez ten czas, kiedy nie byłam aktywna na blogu, przygotowałam do wydania bardzo interesującą książkę o  związkach – „Karma Miłości” Gesze Michaela Roacha (tu więcej informacji). Jakiś czas temu jeden z moich nauczycieli, Lama Tseczu Rinpocze, powiedział, że w związkach nie chodzi o miłość, tylko o pracę z ego. Książka Gesze Michaela wspaniale to potwierdza i nie pozostawia złudzeń. Wszystko tak naprawdę pochodzi z naszego umysłu, czyli z naszych zachowań, naszego podejścia do ludzi – z tego, jak ich traktujemy, a zwłaszcza najbliższe nam osoby. Jeśli chcemy mieć dobry związek z drugą osobą, nie ma drogi na skróty, musimy po prostu stać się dobrymi ludźmi i zacząć troszczyć się o innych – także o ludzi spotkanych w pracy czy w autobusie. Jednak książka Gesze Michaela Roacha ma nam do zaproponowania dużo więcej niż takie proste porady. Przede wszystkim w bardzo przystępny sposób wyjaśnia proces powstawania karmy – zasiewania nasion karmicznych. Znajdziemy tu bardzo szczegółowe wyjaśnienia, jak powstają nasiona karmiczne, w jakim tempie wzrastają i jak możemy ten proces powstrzymać i czy w …

Ochładzający mus truskawkowy – bez jajek, laktozy i bez glutenu

Kiedy nadchodzą takie upały, jak ostatnio, marzymy tylko o tym, żeby się schować w jakimś igloo i zaczynamy nawet sprawdzać ceny lotów na Grenlandię:) Szybko się jednak okazuje, że trudno te marzenia zrealizować, więc biegniemy do sklepu, żeby chociaż kupić lody lub zaczynamy przyrządzać zimne napoje z lodem. Tu, gdzie mieszkam, lodów zabrakło dziś w okolicznych sklepikach już przed południem. Nie ukrywam, że lody, podobnie jak napoje z lodem, przynoszą chwilową ulgę, i przez moment jest nam nawet chłodniej, ale jeśli spożywamy je regularnie, mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości trawiennych, ponieważ gaszą tzw. ogień trawienny, obniżając drastycznie temperaturę w Żołądku. Co w takim razie robić? Jak się chłodzić w upalne dni? Najlepszym antidotum jest woda – w systemie Pięciu Przemian Woda gasi Ogień – warto więc wybrać się nad morze, jezioro lub spędzać czas przy basenie, zażywając regularnych kąpieli, pamiętając jednak, żeby nie wystawiać się na słońce w godzinach między 12 a 15 – jest to zresztą czas sjesty w wielu krajach, gdzie występuje duże nasłonecznienie. Hiszpanie naprawdę przestrzegają sjesty, większość sklepów i lokali …

Konfitura ze słodkich truskawek i kwiatów czarnego bzu

Nie znam nikogo, kto latem przeszedłby obojętnie obok truskawek, poziomek i czereśni, zwłaszcza kiedy są w pełni dojrzałe, słodkie, pachnące i soczyste. I właśnie takich wspaniałych słodkich truskawek użyłam dziś do przygotowania mojej konfitury, do której dodałam białe kwiaty czarnego bzu 🙂 Czarny bez (sambucus nigra) to roślina powszechnie występująca w naszej strefie klimatycznej, która właśnie kwitnie, a jej kwiaty (podobnie jak cała roślina) mają liczne właściwości lecznicze. Z tego właśnie powodu przygotowuję latem owocowe konfitury z dodatkiem kwiatów tej rośliny, a także dlatego że takie konfitury stają się niezwykle aromatyczne i mają dużo bogatszy smak. Właściwości zdrowotne kwiatów czarnego bzu Na temat właściwości zdrowotnych czarnego bzu pisano już w wielu dawnych traktatach poświęconych zielarstwu i leczeniu chorób, nawet w XVI wieku. Był on też dawniej używany w wielu magicznych rytuałach, ponieważ wierzono, że odpędza złe duchy i często właśnie z tego powodu sadzono czarny bez także w przydomowych ogródkach. Miał on chronić dom przed czarownicami i różnymi przeszkadzającymi bytami 🙂 Czarny bez rośnie bardzo szybko, jeśli więc ktoś jest szczęśliwym posiadaczem kawałka ziemi i …

Odwrócone ciasto z kaszy jaglanej :)

To ciasto naprawdę się udało i jeśli ktoś nie jest jeszcze przekonany do ciast z kaszą, myślę, że już po zjedzeniu pierwszego kawałka zmieni zdanie 🙂 Odwrócone ciasto jaglane wygląda jak najprawdziwszy upside down cake, ale jednak nie jest nim w pełni – bazą tego ciasta jest biszkopt jaglany, który został zalany w odpowiedni sposób gęstą galaretką owocową. Ciasto jest przepyszne, z pomarańczową nutą, lekkie i lekko kwaskowate może stać się nie tylko prawdziwą ozdobą każdego garden party, barbecue i wszelkich innych imprez pod chmurką, ale przede wszystkim pysznym deserem, który ochłodzi nas w upalne dni 🙂 Połączenie kaszy jaglanej i mąki kokosowej to jedno z moich odkryć. Uzyskujemy w ten sposób ciekawą strukturę ciasta, w którym nie wyczuwa się ani smaku kaszy, ani jej konsystencji. Pomysł ten wykorzystałam między innymi w przepisie na mój „Tort jaglany”: http://mariolabialolecka.com/?p=2000 a także w kilku przepisach z książki „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości”. Dziś nie dam rady napisać więcej, ponieważ kończymy właśnie prace nad składem jednej z najciekawszych książek o związkach, jakie się kiedykolwiek ukazały – „Karma Miłości” Geshe …

Humus ze szparagami i chlorellą

Dzisiejszym wpisem chciałabym pokazać, jak łatwo w warunkach domowych przygotować potrawę wspierającą zdrowie. Tak naprawdę, jeśli choć trochę orientujemy się we właściwościach produktów, szybko wybierzemy w sklepie lub na targu te, których najbardziej potrzebuje nasz organizm właśnie w tym momencie 🙂 Dobrze jest też posiadać podstawową wiedzę z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, ponieważ pomoże nam ona dokonywać dobrych wyborów, kiedy niezdecydowani staniemy przed straganem pełnym sezonowych owoców i warzyw. Ja wybrałam dziś na straganie pyszne szparagi lekarskie – Asparagus officinalis, znane nam wszystkim jako zielone szparagi. Warzywo to rośnie w Polsce w stanie dzikim od setek lat, ale pojawiło się na naszych stołach stosunkowo niedawno. Na świecie istnieje około 200 odmian szparagów, wśród których są też rośliny mające właściwości lecznicze. Jedną z najbardziej popularnych jest Asparagus racemosa znany lekarzom chińskim i hinduskim (zwany inaczej shatavari) od wieków. Korzeń tej rośliny jest uważany za afrodyzjak, zwiększa ilość plemników w spermie i odżywia komórkę jajową. Warto się zainteresować, jeśli para stara się o dziecko. Zielone szparagi są również uważane za afrodyzjak i chociaż ich właściwości nie są aż …

Buraczki hasselback z jabłkiem i winogronami

Z pewnością wiele osób zetknęło się już z ziemniakami hasselback – potrawą pochodzącą ze Szwecji, a dokładnie z restauracji Hasselbacken, należącej obecnie do jednego ze sztokholmskich hoteli – Scandic Hasselbacken. Miejsce to ma długą historię. Już w połowie XVIII wieku powstała tu pierwsza tawerna, a sto lat później, w 1853 roku, stał już w tym miejscu hotel z restauracją Hasselbacken. Na początku było to zwykłe miejsce, restauracja jak wiele innych, dopóki nie zaczął się w niej uczyć na szefa kuchni Leif Elisson. To własnie on w 1953 roku, czyli znów 100 lat później 🙂 po raz pierwszy podał gościom restauracji ziemniaczki pocięte, a w zasadzie ponacinane 🙂 w cienkie plasterki. Wyglądały naprawdę efektownie, a do tego miały chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze – zrobiły furorę i stały się sławne na całym świecie. Ziemniaki te z racji miejsca, w którym zostały wymyślone, nazwano ziemniakami hasselback. Czasami nazywa się je też ziemniakami pillbug, ponieważ według niektórych przypominają stonogę 🙂 Metodę tę można wykorzystać także do pieczenia innych warzyw czy też owoców. Ja przetestowałam buraki, które upiekłam razem …