Month: Październik 2015

Jaglanka to go – tym razem z morelami :)

  Bezglutenowa jaglanka orzeźwiająca w gorące dni, z gotowanymi morelami, grillowanymi nektarynkami oraz… witaminą B 17 . Amigdalina, witamina B 17, laetril to różne nazwy tej samej substancji – ratującej życie. Najczęściej występuje ona w jądrach pestek różnych owoców: moreli, brzoskwiń, jabłek, malin, truskawek, winogron, a także w kiełkach fasoli, w orzechach makadamia i co być może będzie dla niektórych osób zaskakujące – w kaszy jaglanej! Najwięcej amigdaliny zawierają pestki gorzkiej moreli. Nie chodzi tu o jakąś specjalną odmianę tego owocu, większość moreli, które kupujemy w sklepie, to właśnie gorzka morela – Prunus armeniaca, czyli  morela pospolita, zwana inaczej morelą syberyjską lub tybetańską. Jej przeciwieństwem jest azjatycka morela słodka, z którą raczej trudno zetknąć się w Polsce. Jeśli jednak macie wątpliwości, zawsze możecie to sprawdzić, rozbijając pestkę moreli. Jeśli jądro pestki jest gorzkie w smaku, z pewnością zawiera amigdalinę. Pestki gorzkiej moreli są znanym, skutecznym lekarstwem na raka. Osobiście znam ludzi, którzy pokonali raka dzięki witaminie B 17 i chociaż minęło wiele lat, rak na szczęście nie wrócił. Jednak mimo wielu dowodów pozytywnego działania amigdaliny na …

Zupa-krem z czerwonej kapusty

Czerwona kapusta, zwana inaczej modrą kapustą, to bardzo cenne dla nas źródło przeciwutleniaczy, podobnie jak czarna porzeczka, czarna jagoda czy też aronia. Według WHO 100 g czerwonej kapusty dostarcza nam 196 miligramów polifenoli, z czego 28,3 gramy stanowią antocyjany. Dla porównania bardziej popularna u nas biała kapusta zawiera tylko 45 miligramów polifenoli, z czego antocyjany to tylko 0.01 miligrama.  Antocyjany to bardzo wyspecjalizowana grupa polifenoli. Chronią nas one (antocyjany) zwłaszcza przed promieniowaniem UV – badacze odkryli, że najwięcej antocyjanów zawierają rośliny górskie, które są najbardziej wystawione na działanie promieni UV. Im więcej antocyjanów zawiera roślina, tym bardziej fioletowy aż do czarnego jest jej kolor i tym większe są jej właściwości przeciwutleniające. A to dla nas oznacza większą  ochronę przed wolnymi rodnikami, zdrowsze ciało i młodszy wygląd. Jedzmy więc często czerwoną kapustę, a zwłaszcza kiedy wybieramy się na wycieczkę w góry lub zamierzamy spędzić dzień na plaży 🙂 Czerwona kapusta jest też wyjątkowo cennym źródłem witaminy C (6-8 razy więcej niż biała kapusta), a także witaminy K i B6 oraz błonnika. Regularne jej spożywanie pomaga zmniejszyć stany …

Krem jaglano-wiśniowy z domową galaretką

Podstawą dzisiejszego przepisu jest dobrej jakości kompot wiśniowy, najlepiej z drylowanych wiśni i oczywiście najlepiej byłoby, gdyby pochodził z naszej własnej spiżarni 🙂 Chociaż nie zawsze mam na to czas, uwielbiam przygotowywać domowe przetwory. Dla mojego umysłu, często przeciążonego pracą intelektualną, to prawdziwa ulga. Skupić się na prostych czynnościach, używać rąk, nie wybiegać w przyszłość, tylko być w pełni tu i teraz – zresztą inaczej się w kuchni nie da 🙂 Na tyłach mojego ogrodu rośnie stare drzewo wiśniowe, które co roku rodzi mnóstwo wiśni, ale żeby nie było mi jednak w życiu za dobrze, muszę walczyć o nie ze szpakami. Ptaki te zazwyczaj atakują drzewa całymi stadami. Na drzewie siada nagle ze sto szpaków, a po chwili pod drzewem leży całe mnóstwo uszkodzonych wiśni. Kiedy podchodzi się do drzewa, ptaki znikają tak szybko, jak się pojawiły. Problem w tym, że nikt nie siedzi cały czas w ogrodzie, żeby pilnować wiśni 🙂 I chociaż walkę ze szpakami zazwyczaj przegrywamy, to jednak coś tam dla nas zawsze zostanie, to coś przemienia się potem w pyszne ciasto …

Tortille jaglano-ziemniaczano-buraczane :)

  Tortille jaglano-ziemniaczane to jeden z lepszych przepisów, jaki udało mi się opracować. Z prostych i powszechnie dostępnych składników powstały wyśmienite tortille, które z powodzeniem mogą zastąpić wszechobecne w sklepach tortille pszenne. Nie zawierają glutenu, jajek, produktów mlecznych, a smakiem i sprężystością nie ustępują tortillom pszennym, a nawet je przewyższają. Zachęcam do wypróbowania 🙂 Poniżej też przepis na moje ulubione nadzienie z czerwonej kapusty, a także przepis na pyszny wegański majonez. Tortille jaglano-ziemniaczano-buraczane są bardzo sycące. Sprawdzą się na śniadanie, lunch, brunch, a także w szkole, w pracy i w podróży. Starałam się tak łączyć produkty, żeby w tym prostym posiłku znalazło się wszystko, czego potrzebuje moje ciało do dobrego funkcjonowania. Dlatego też nadziewam tortille ugotowanymi warzywami, zawierającymi dużo błonnika, dodaję tofu, jako źródło lekkostrawnego białka, masło orzechowe, pełne właściwości odżywczych (kwasy omega, witaminy, składniki mineralne i błonnik), zdrowy majonez bez jajek, szczypiorek i świeże zioła. Dzięki tym wszystkim składnikom wystarczy zjeść jedną taką tortillę, żeby czuć się nasyconym przez wiele godzin 🙂 Kaszę gotuję w soku z buraka, a jak wskazują ostatnie badania, sok ten chroni nasze …