All posts filed under: Porady

Jak urządzić ziołowy pachnący balkon?

Kiedy byłam dzieckiem, wakacje spędzaliśmy w niedużej wiosce na Kurpiach, do dziś jednym z najczystszych ekologicznie obszarów Polski. Wioska była położona w środku lasu, żeby do niej dotrzeć, jechało się około 10 kilometrów przez las. Ludzie ją zamieszkujący żyli wówczas w odosobnieniu, dla nich czas trochę się zatrzymał, nie mieli prądu, wodę brali ze studni, a podstawowym środkiem transportu był wóz drabiniasty. Oczywiście później cywilizacja dotarła też do nich, ale przez pierwszych kilka lat, wyjeżdżając na wakacje, tak naprawdę podróżowaliśmy w czasie 🙂 Warto pamiętać, że Kurpie to równocześnie jeden z najbiedniejszych regionów Polski. Co zawsze mnie dziwiło, ponieważ są położone na złożach bursztynu i nie raz się zdarzało, że podczas orki tamtejsi rolnicy wykopywali bursztyny wielkie jak głowy, ale być może nie potrafili dobrze wykorzystać pojawiających się możliwości. Chata mojej ciotki położona była na skraju lasu, w ogrodzie rosły jabłonie, grusze, czereśnie oraz wiśnie – typowe drzewa dla polskiej wsi – a także mnóstwo ziół. Nie był to jakoś specjalnie uporządkowany ogród, ale rosło w nim wszystko, czego potrzebowała do życia rodzina mieszkająca na …

Gotowanie kaszy jaglanej

Przepis podstawowy 200 g suchej kaszy jaglanej szczypta pieprzu 500 ml zimnej wody Kaszę  wrzucamy do garnka (kasz nie trzeba płukać przed użyciem, gdyż są produktem oczyszczonym), wrzucamy szczyptę pieprzu, mieszamy i wlewamy wodę. Następnie zagotowujemy pod przykryciem na dużym ogniu. Kiedy zaczyna wrzeć, zdejmujemy pokrywkę i gotujemy wciąż na dużym ogniu przez 20 sekund. Zmniejszamy ogień, przykrywamy ponownie garnek i gotujemy przez 20 minut na bardzo małym ogniu. Ugotowaną kaszę zestawiamy z ognia, odkrywamy i zostawiamy do ostudzenia na 3 – 4 minuty. Przestudzoną kaszę miksujemy w malakserze w taki sposób, żeby stanowiła gładką, jednolitą masę. Tak przygotowana kasza stanowi podstawę wielu moich przepisów. Dodam jeszcze, że przy zachowaniu kolejności składników, otrzymuje się kaszę jaglaną przygotowaną według Pięciu Przemian. Warianty 1. Zamiast wody można dodać rosół/bulion – wegetariański lub inny; sok owocowy lub sok warzywny – oba pół na pół z wodą; mleko roślinne lub zwykłe – również najlepiej pół na pół z wodą. 2. W zależności od rodzaju potrawy kaszę można najpierw uprażyć w garnku – prażymy przez 4 – 5 minut, w …

Jak się pozbyć moli zbożowych?

Jak już zalegną się w naszych szafkach kuchennych, stają się prawdziwą plagą. Wchodzą wtedy we wszystkie produkty spożywcze: w mąkę, kaszę, suszone grzyby, orzechy, a nawet w rodzynki. Mowa tu oczywiście o molach spożywczych. Znajdziesz je wszędzie, także w szczelnie zamkniętych słoikach, gdyż ich larwy są w stanie przegryźć wszystko, byle tylko dostać się do jedzenia. Problem w tym, że na początku trudno je zauważyć, larwy opanowują po kolei nasze produkty, zwłaszcza te, z których rzadko korzystamy, i chwilę to potrwa, zanim z naszych szafek zaczną wylatywać mole. Kiedy po naszej kuchni zaczynają już fruwać dorosłe osobniki, jest to znak, że mamy duży problem. Jak się go pozbyć? Przede  wszystkim trzeba wyrzucić wszystkie produkty spożywcze, które przechowywaliśmy w szafkach, a słoiki i plastikowe pojemniki, w których je trzymaliśmy, trzeba sparzyć wrzątkiem (oczywiście, jeśli dany pojemnik można poddać tak wysokiej temperaturze) . Dodatkowo trzeba przejrzeć wszystkie zagłębienia w szafkach i w pojemnikach, a także w miejscach, gdzie łączy się sufit ze ścianą, ponieważ często siedzą tam larwy otoczone jasnobrązowym kokonem. Larwy trzeba usunąć, a szafki dodatkowo zdezynfekować …

Kaszomąka

Zauważyłam, że ostatnio coraz więcej osób zaczyna mielić kasze na mąkę, nazywając powstały w ten sposób produkt spożywczy mąką jaglaną lub np. mąką gryczaną. Jednak kiedy przyjrzymy się temu bliżej, zobaczymy, że tak naprawdę ten produkt wcale nie jest mąką – chociaż wygląda jak mąka – a to dlatego, że zawiera składniki, których nie znajdziemy w mące. Kasze są produktem częściowo tylko oczyszczonym, co oznacza, że są pozbawiane jedynie łuski i zarodka, pozostała część ziarna pozostaje nienaruszona, w tym tzw. okrywa – czyli znane nam wszystkim otręby, zawierające najwięcej składników mineralnych. Natomiast jeśli chcemy przygotować mąkę, ziarno zboża musimy pozbawić także okrywy i mocno je rozdrobnić. Jak widać, mąka nie zawiera już wielu wartościowych składników, które znajdziemy w kaszach. Warto więc przygotowywać potrawy w oparciu o zmielone kasze. Ja taką „mąkę” powstałą po zmieleniu kaszy nazywam kaszomąką i używam do wielu potraw zamiast tradycyjnej mąki właśnie z tego względu, że zawiera ona wiele cennych dla zdrowia składników. Poniżej przepisy na kaszomąkę jaglaną i kaszomąkę gryczaną 🙂   Kaszomąka jaglana Przygotowanie tej mąki jest bardzo proste. …